Švrtok 6.10.2011 sme sa vybrali s celou triedou na prednášky do Prešova s názvom Canon day. Zraz sme mali o ôsmej ráno, kde sme sa všetci stretli aj so žiakmi z nižšieho ročníka. Keď sme prišli na miesto, čakali nás už ľudia z firmy Canon. Vošli sme do miestnosti kde boli rôzne „stroje“, ktoré sme predtým nevideli. Tlačiareň ktorá tlačí nadmerné fotografie každého zaujímala najviac. Dokonca sme si mohli zobrať nejaké aj domov. Hneď vedľa boli v rade postavené rôzne veľké tlačiarne a na stole boli poukladané fotoaparáty, ktoré sme si mohli vyskúšať. Každého to tak isto zaujímalo, pri najmenšom tak, ako tlač fotiek v nadživotnej veľkosti. Nasledovali samotné prednášky, ktoré boli v celku zaujímavé. Jednalo sa viac – menej o farby v PC. Bolo to zaujímavé a poučné. Z celého dňa sme si všetci odniesli veľa nových poznatkov, ktoré nielen vo svojom odbore určite využijeme.
Eva Grobarová 3.A
Dva mesiace ubehli veľmi rýchlo a my, učitelia a žiaci, sme sa opäť stretli v škole. Aj napriek tomu, že počasie nás počas prázdnin trochu sklamalo viac daždivými ako slnečnými dňami, predsa sme si oddýchli od každodenného školského stereotypu.
Vestibul Spojenej školy na Štefánikovej ulici sa 5.9.2011 zaplnil usmiatymi tvárami žiakov plných zážitkov so snahou porozprávať svojim kamarátom čo najviac z prežitých júlových a augustových dní. Medzi nimi boli aj tí, ktorí prah školy prekročili prvýkrát, niektorí s radosťou, že sú už stredoškolákmi, iní možno s obavami a strachom z nového prostredia, kolektívu, alebo aj vyučujúcich. Po bezprostredných zvítaniach sa začala oficiálna časť začiatku školského roku 2011/2012 hymnou a príhovorom ministra školstva. Mgr. Chrzanová, zástupkyňa školy, predstavila vedenie školy, oboznámila prítomných s organizáciou dňa a požiadala o príhovor riaditeľku školy RNDr. Evu Kurnátovú. Pani riaditeľka privítala všetkých učiteľov a žiakov, osobitne žiakov 1. ročníka, zapriala im úspešné štúdium, v ktorom im budú nápomocní kvalifikovaní všeobecní a odborní pedagógovia, ako aj majstri odborného výcviku. Zároveň zdôraznila všetkým žiakom, že výsledky ich štúdia budú v prvom rade závisieť od ich snahy uspieť v štúdiu v daných odboroch, ale budú potrebné aj neskôr v ich budúcom povolaní. Po ukončení oficiálnej časti sa žiaci 1. ročníka zoznámili so svojimi triednymi učiteľmi a s priestormi svojho budúceho štúdia. Tí starší, ktorým je prostredie dobre známe, prežili deň v spoločnosti triednych učiteľov, ktorí ich informovali o ich školských povinnostiach, ktoré ich čakajú v najbližších dňoch.
Verím, že elán, s ktorým žiaci a učitelia začali nový školský rok, im vydrži aj ďalších desať mesiacov.
Mgr. L. Tulejová
Dňa 13.mája 2011 sa uskutočnila súťaž v telesnej zdatnosti stredoškolskej mládeže. Súťaž organizoval Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Bardejove vo Fitness Cactus v Bardejove. Súťažilo sa v piatich disciplínách – tlak na lavičke s polovicou telesnej hmotnosti, skok z miesta znožmo, zhyby na hrazde nadhmatom, sed-ľah za minútu a kľuky na bradlách. V predchádzajúcich šiestich ročníkoch sme v súťaži družstiev neskončili nikdy horšie ako na 3.mieste. Aj tohoto roku sme túto tradíciu dodržali a v súťaži družstiev škôl sme skončili na 3.mieste. V súťaži jednotlivcov máme víťaza v jednej kategórii z piatich:
Školu v družstve úspešne reprezentovali: Lukáš Vašičkanin, Matúš Furmánek a Daniel Juriš.
rk
GOLDEN FUTURE
Utorok pred veľkonočnými prázdninami si vybrali zamestnanci študentskej spoločnosti ako deň uskutočnenia záverečného valného zhromaždenia svojej firmy. Táto študentská spoločnosť, vedená žiakmi odboru pracovník marketingu, na našej škole pracovala od začiatku školského roka a bola oficiálne zaregistrovaná spoločnosťou Junior Achievment n.o., ktorá sa myšlienke „reálneho podnikania“ žiakmi stredných škôl na Slovensku venuje už 17 rokov.
Záverečnú správu o činnosti firmy si prišli vypočuť takmer všetci akcionári vrátane kompletného vedenia školy. Žiaci v úlohách viceprezidentov, či manažérov informovali o činnosti spoločnosti, zhodnotili priebeh podnikateľského plánu a podali správu o úspešnejších i menej ziskových akciách. Dokonca sa vyskytla aktivita, z ktorej naši mladí „podnikatelia“ zaznamenali čistú stratu a tým pochopili, čo v reálnom biznise znamená riziko podnikania. Našťastie pre akcionárov tento neúspech neovplyvnil celkový výsledok hospodárenia a rovnako ako minulý rok, aj tento sa mohli tešiť zo 100%-ného zhodnotenia svojich akcií. V závere nechýbalo poďakovanie pani učiteľke Ing. Anne Mihalcovej, ktorá po celý rok odborne dohliadala na činnosť cvičnej firmy.
Aj keď sa zdá, že firma ukončila svoju činnosť pomerne skoro, našich tretiakov čaká ešte kopec práce spojený s likvidáciou firmy. Do termínu stanoveného spoločnosťou Junior Achievment n.o. sú povinní poslať zápisnicu z valného zhromaždenia, odviesť daň z dosiahnutého zisku, predložiť svoj výkaz ziskov a strát a oficiálne požiadať o zrušenie firmy.
Na záver nám ostáva veriť, že sa naším pracovníkom marketingu podarí získať aj certifikát od spoločnosti Junior Achievment n.o. dosvedčujúci absolvovanie programu študentskej spoločnosti. Podmienkou ale je zapojenie sa do súťaže „Mladý líder“, v ktorej žiaci zhodnotia, čo im dala práca v cvičnej firme.
Ingríd Petnuchová
Foto: Kristián Marčok, žiak odboru grafik digitálnych médií
Aj v tomto školskom roku sa školské kolo recitačnej súťaže Hviezdoslavov Kubín niesol v znamení nielen mesiaca knihy, ale aj v snahe pritiahnuť do súťaže zvlášť žiakov prvých ročníkov v súlade s novým školským vzdelávacím programom. Dňa 23. marca 2011 sa vo vyzdobenej I.C triede zišli víťazi triednych kôl HK. Súťaž spestril spev žiaka Šurkalu z III.C triedy, ktorý korešpondoval s cieľom súťaže. V kategórii poézia sa na prvom mieste umiestnil M. Bľanda, na druhom N. Kmecová a na treťom M. Pristášová. V próze bude reprezentovať školu na okresnom kole M. Ondiková, ktorá sa stala víťazom tejto kategórie. Práve tento prednes bol porotou hodnotený ako najhodnotnejší. Po skončení súťaže členovia poroty zhodnotili v krátkom seminári úroveň jednotlivých prednesov a zaželali si úspech aj v okresnom kole. Ceny do súťaže darovala Rodičovská rada pri SŠ, Štefánikova 64 v Bardejove.
BVD
Súčasťou právneho vedomia žiakov je aj orientácia v ľudských právach. Organizátori olympiády sa rozhodli pripraviť na rozdiel od minulých rokov test netradične v elektronickej podobe, ktorý neskôr vyhodnocovali v krížovej kontrole žiaci odboru grafik digitálnych médií z III.D triedy. Súťažiaci sa stretli v učebni informatiky 21. marca 2011. Každý súťažiaci pracoval na počítači, kde bol inštalovaný test, bez možnosti prístupu na internet. Okruh tém bol žiakom známy nielen z hodín občianskej náuky, ale aj z elektronických či printových médií. Oproti minulému roku sa zúčastnilo OĽP viac žiakov. Svojich zástupcov mali triedy : I.A , II.A, III.A, II.C, III.C, III.D. Víťazom súťaže sa stal Michalov z II.A triedy. Na druhom mieste sa umiestnila Macková z II.C triedy a na treťom mieste skončil Marcinov z I.A triedy. Okrem vecných cien, ktoré darovala Rodičovská rada pri SŠ, Štefánikova 64 v Bardejove, dostali ďalší 10 účastníci reklamné suveníry od firmy XAVAX. Ľudské práva vypovedajú o dôstojnosti človeka, preto zaoberať sa ľudskými právami znamená zaoberať sa aj všetkými formami diskriminácie, ktoré ľudskú dôstojnosť znehodnocujú a ponižujú.
BVD
Aj v tomto školskom roku zostala škola verná svojím zvyklostiam a od 7.3. do 11.3.2011 realizovala manažérsky kurz. Hospodársky týždeň v rozsahu 40 hodín absolvovali žiaci 3. A triedy, študijných odborov informačné systémy a služby a životné prostredie. Kurz viedli lektori Ing. Margita Pachová a Ing. Ján Remeta.
Projekt Hospodársky týždeň vznikol v Zϋrichu vo Švajčiarsku. Jeho úlohou bolo vyškoliť nezamestnaných ľudí tak, aby sa rozhodli pre vlastné podnikanie. Projekt bol veľmi úspešný a rýchlo sa rozšíril aj do škôl a po roku 1989 sme sa s ním oboznámili aj na Slovensku. V Slovenskej republike bol projekt organizovaný z poverenia MŠ SR Metodickým centrom a Nadáciou Ernesta Schmidheinyho v Zϋrichu pod názvom Projekt podpory chápania voľného trhového hospodárstva. V rámci projektu boli vyškolení najskôr lektori pre Hospodársky týždeň nielen z radov pedagógov, ale aj z radov podnikateľov. Potom sa projekt začal realizovať na stredných školách ako voliteľný predmet.
V tomto projekte žiaci na týždeň opustia klasické vyučovanie a vytvoria TOP manažmenty pre tri podniky, ktoré medzi sebou súperia v podnikateľských aktivitách v trhovom prostredí. Svoje podniky sa snažia viesť čo najlepšie a všetky rozhodnutia v oblasti výroby, vedy a inovácií, marketingu, I'udských zdrojov, v oblasti materiálového hospodárstva aj financovania robia samostatne, konzultujú s lektormi, ktorí nie sú v pozícii vyučujúceho, ale v pozícii poradcu a informátora.
Každý deň pre nich predstavuje jeden rok podnikania. Takto vedú svoje podniky štyri roky a posledný rok usporiadajú valné zhromaždenie, na ktorom informujú akcionárov o svojich podnikateľských aktivitách a výsledku hospodárenia.
V priebehu týždňa získavajú veľmi veľa informácií o podnikateľskom prostredí, ktoré simuluje počítačový program. Žiaci sú poverení rôznymi úlohami, ktoré musia neustále riešiť, musia sa rýchlo rozhodovať a bojujú s časom, ktorého majú stále málo. Nielenže vedú podnik, ale vykonávajú i ďalšie aktivity ako prieskum trhu, vyrábajú reklamné plagáty, natáčajú reklamné šoty, vedú tlačovú konferenciu svojho podniku, dialóg – zamestnávatelia a zástupcovia odborej organizácie, žiadajú o udelenie značky kvality pre svoj výrobok, oboznamujú sa so spoločenským protokolom, ale najmä snažia sa vyrábať, predávať a dosahovať zisky tak, ako reálni podnikatelia.
Hospodársky týždeň prebieha síce ako hra, všetko v podniku sa deje fiktívne, ale žiaci to tak nevnímajú. Učia sa brať na seba riziko a niesť zaň zodpovednosť, rozhodujú veľmi rozvážne o tom, či kúpiť alebo nekúpiť nový stroj, či si zobrať úver, či a koľko zamestnancov prepustiť, ale najmä ako dosiahnuť čo najlepšie postavenie na trhu a maximálny zisk. Medzi podnikmi sa od prvého dňa vytvorí rivalita a trvá až do posledného dňa. Každý TOP manažment chce byť najúspešnejší.
Hospodársky týždeň svojím priebehom nepripomína klasické vyučovanie. Dôraz sa kladie na motiváciu a na aktívnu účasť žiaka pri riešení rôznych problémových úloh, na jeho tvorivosť, na vlastný prístup k riešeniu problémov. Žiaci si ani neuvedomujú, že sú vtiahnutí do vyučovacieho procesu. Sú projektom veľmi nadšení a konštatujú, že sa veľmi veľa naučili. Ich vlastný zážitok z podnikania, aj keď len fiktívneho, im vytvára priestor na lepšie chápanie súvislostí a vzťahov z hospodárskej praxe. Podnikateľskými aktivitami boli natoľko zaujatí, že vôbec neprotestovali, že ich pracovný deň trval dlhšie ako bežné vyučovanie.
Žiaci obdržali osvedčenie o absolvovaní manažérskeho kurzu - Hospodársky týždeň. Spolu s ďalšími dokladmi, ktoré škola žiakom ponúka (certifikát IES, vodičský preukaz), ho môžu využiť v praxi a úspešne sa uplatniť na trhu práce.
Text: Ing. Slavka Bobáková
Foto: Martin Sendek
Deň po maturitných písomkách sa v Košiciach uskutočnil 16. ročník Veľtrhu študentských spoločností, ktoré zastrešuje spoločnosť Junior Achievment n.o. Slovensko (JASR). Tá školám ponúka programy realizované metódou zážitkového učenia, ktoré podporujú ekonomické a podnikateľské myslenie, učia etickému rozhodovaniu, orientujú študentov v trhovej ekonomike ešte pred vstupom na trh práce a ponúkajú preventívne riešenia pre zamestnanosť mládeže.Keďže aj na našej škole funguje cvičná firma pod krídlami JASR, ktorú vedú žiaci odboru Pracovník marketingu, boli sme zvedaví na svojich rovesníkov a vybrali sme sa na „priemyselnú špionáž“, kde sa predstavilo 47 cvičných firiem zo všetkých kútov Slovenska.
Podujatie otvoril primátor mesta Košice Richard Raši, ktorý mal nad celou akciou záštitu a jeho spolupracovníci z mestského magistrátu, ktorí ocenili možnosti dnešných mladých ľudí pri štúdiu ekonomických predmetov. Porovnali svoje študentské časy a až humorne vyznelo konštatovanie, že počas celého svojho štúdia sa nestretli ani len s reálnou faktúrou nieto ešte s reálnym podnikaním.
Generálna riaditeľka spoločnosti Junior Achievment n.o. Marcela Havrilová predstavila členov odbornej poroty (boli to zástupcovia firiem predávajúcich rôzne tovary či služby, bánk, poisťovní, ale aj zástupcovia MŠ SR), ktorí mali naozaj neľahkú úlohu určiť víťazov v kategóriách- Najlepší manažérsky tím, Marketingová prezentácia študentskej spoločnosti, Prezentácia študentskej spoločnosti na pódiu, Microsoft invatívny výrobok alebo služba a špeciálnu cenu HP Responsible Business Award, ktorú venovala spoločnosť Hewlett-Packard Slovensko.
Aj naši žiaci sa rozbehli pomedzi výstavné stánky a mali zostaviť vlastnú „hitparádu“ študentských spoločností. A kritéria na rozhodovanie mali nespočetné. K nahliadnutiu boli výročné správy, podnikateľské plány, portfólio podnikateľských aktivít, ale aj priame ukážky výrobkov, s ktorými firmy podnikajú. Žiaci si mohli vymeniť podnikateľské skúsenosti so svojimi rovesníkmi, podeliť sa o úspechy aj posťažovať sa, čo najviac mladých podnikateľov trápi. Všetci reprezentanti firiem boli veľmi ústretoví a komunikatívni, boli ochotní odpovedať na akékoľvek otázky, čo niekedy viedlo k pochybnostiam, či by takéto informácie o firme poskytli aj v reálnom biznise bez toho, aby nebolo porušené firemné tajomstvo.
Táto skúsenosť bola nepochybne zážitkom, ale predovšetkým značným profesijným prínosom pre našich pracovníkov marketingu. A možno už teraz v nich „drieme“ nejaký v budúcnosti úspešný podnikateľský nápad.
Ingrid Petnuchová
Žiaci 4. A triedy študijného odboru informačné systémy a služby sa dňa 8.2.2011 zúčastnili exkurzie v Štátnej vedeckej knižnici v Prešove a Dňa otvorených dverí na Fakulte humanitných a prírodných vied Prešovskej univerzity.
Aké sú naše dojmy?
Navštívili sme jednotlivé oddelenia knižnično-informačných služieb, študovne – databázovú, slovanskú, starých tlačí, špeciálnych dokumentov a informačno-vedecké centrum. Získali sme vzácne informácie o knižničnom fonde, akvizícii, katalogizácii a on-line katalógu. Na vlastné oči sme sa presvedčili aké sú častokrát informácie vzácne a potrebné a ako to v knižničnej praxi funguje. Prehliadkou nás sprevádzala a odborný výklad nám poskytla Bc. Anna Vaľková – vedúca odboru katalogizácie. Poukázala na úlohu knižníc 21. storočia, ktorou je symbióza a vzájomné dopĺňanie sa knižnice a internetu.
Na Fakulte humanitných a prírodných vied Prešovskej univerzity nás prijal sám pán prodekan pre rozvoj Doc. PaedDr. Peter Beisetzer PhD., ktorý nám predstavil jednotlivé katedry a informoval nás o možnostiach štúdia na FHPV v akademickom roku 2011/2012. Sprostredkoval nám prehliadku jednotlivých pracovísk katedier. Zaujala nás pestrá ponuka študijných programov aj informácia, že 80 % poslucháčov sú dievčatá.
Každoročne sa v januári v bratislavskej Inchebe koná jeden z najvýznamnejších veľtrhov cestovného ruchu v strednej Európe ITF Slovakiatour. Súčasťou sú aj sprievodné akcie - Danubia Gastro- venovaná kulinárskemu umeniu, Camera Slovakia- zameraná hlavne na cestopisné filmy a fotografie ale aj výstavy poľovníctva, fitness a wellness.
Tohto roku sa toto podujatie stalo hlavným cieľom výletu, ktorý zorganizovali žiaci cvičnej firmy študujúci v odbore Pracovník marketingu pre svojich spolužiakov. Po bezproblémovej ceste do hlavného mesta sa spoznávanie Bratislavy začalo na Hviezdoslavovom námestí, odkliaľ trasa pokračovala po krásnych staromestských uličkách cez Hlavné námestie k Primaciálnemu palácu. Účastníci zájazdu na chvíľku zmĺkli pod Michalskou bránou, o ktorej sa medzi študentami traduje, že kto pod ňou prehovorí, neukončí štúdium J. Potom cesta viedla na Mierove námestie, priamo pred Grasalkovičov palác, ktorý v súčasnosti slúži ako sídlo nášho prezidenta. Po odfotografovaní sa s prezidentskou strážou sa ďalším dopoludňajším cieľom stal Bratislavský hrad a Národná rada SR. V poslednej spomínanej zastávke, po dôkladnej bezpečnostnej kontrole, mohli žiaci pobudnúť v priestoroch, kde naši zákonodarcovia diskutujú a schvaľujú zákony. Keďže sa v ten deň nerokovalo, tak nám našim sprievodcom bol umožnený vstup do rokovacej sály, kde sme si na „vlastné zadky“ vyskúšali parlamentné kreslá prezidenta, premiérky, ministrov, ale aj bežných poslancov. Odmenení publikáciami o NR SR sme sa cez Nový most ponáhľali na pravú stranu Dunaja, kde sa rozprestiera najväčšie výstavné centrum na Slovensku -Incheba Expo.
Takmer 4 hodiny medzi rôznymi výstavnými stánkami ubehli veľmi rýchlo. Bolo zaujímavé sledovať, ako sa cestovné kancelárie nespočetnými marketingovými nástrojmi snažili získať priazeň návštevníkov. O pozornosť nesúperili iba „cestovky“, ale aj takmer všetky regióny Slovenska, Čiech a Moravy, ba dokonca krajiny ako Grécko, Turecko, Egypt, Tunisko či Chorvátsko. Milovníci dobrého jedla a kulinárskych špecialít si prišli na svoje pri prehliadke rozmanitých maškŕt a nápojov z rôznych kútov Slovenska a zahraničia. Pozornosť rozhodne upútali aj tradičné postupy výroby známych liptovských korbáčikov alebo skalických trdelníkov v porovnaní s trendovými postupmi úpravy jedál vychytenými kuchármi v najmodernejších gastronomických zariadeniach na úpravu jedál.
Pre žiakov bolo prínosom sledovať, čo dokážu ich rovesníci zo stredných škôl, ktorí tam súťažili vo varení jedál alebo príprave kávy. Nielen mladých chytila za srdce barmanská show, kde sa za tónov dynamickej hudby, lietajúcich fliaš a šejkrov súťažilo v príprave drinkov.
Na záver ostáva veriť, že tento výlet okrem množstva katalógov, plagátov a gastronomických zážitkov prispel aj k profesijnému rastu našich žiakov. Pracovníci marketingu mali šancu „zažiť“ marketingovú propagáciu, grafici digitálnych médií mohli zhliadnuť 3D fotografie. No a pracovníkov cvičnej firmy, ako organizátorov celej akcie, ešte čaká vyúčtovanie tejto podnikateľskej aktivity, ktorá bola naplánovaná v portfóliu ich činnosti.
Ingrid Petnuchová
KAMIL KOCHAN študent 4.G triedy (GDM) získal I. miesto v okresnom kole olympiády z ANGLICKÉHO JAZYKA, ktoré sa konalo na HOTELOVEJ AKADÉMII dňa 17.01.2011.
Naša návšteva v Domove sociálnych služieb
V čom sa odlišuje december od ostatných mesiacov roka? Dalo by sa povedať, že od chvíle, keď zapálime prvú sviečku na adventnom venci, akoby sa aj v nás rozhorela túžba byť lepšími, pozornejšími a milšími. Byť tu viac pre ostatných a viac im pomáhať ako po iné obdobia roka. Ani žiaci Spojenej školy na Štefánikovej 64 nie sú výnimkou. Aj keď sa počas celého roka snažia robiť nezištné skutky či výnimočné a ľudsky hlboké stretnutia, toto obdobie ich však inšpirovalo, aby sa priblížili ešte viac k ostatným, a to tým, na ktorých sa spoločnosť, bohužiaľ, ešte občas pozerá cez zahmlené okuliare predsudkov. Sú to ľudia mentálne a telesne postihnutí. Práve ich sa rozhodli navštíviť žiaci študijného odboru biotechnológia a farmakológia spolu so svojou triednou učiteľkou Mgr. Janou Krasnajovou a Ing. Máriou Češekovou. V extrémne mrazivý pätnásty decembrový deň tak naše srdcia rozohriala návšteva v Domove sociálnych služieb (DSS) ALIA na Tačevskej ulici v Bardejove. Počiatočná neistota u žiakov z nepoznaného zmizla hneď v prvých chvíľach stretnutia, veď taká úprimná radosť, srdečný úsmev a priateľský stisk ruky, ktorým nás klienti DSS vítali, si vás získajú hneď. A už v tej chvíli si uvedomíte, akí výnimoční sú títo ľudia v porovnaní s nami ostatnými. Nedokážu byť falošní, ani sa na nič hrať. Teda hrať áno, ale v zmysle zabávať sa. Dostatok zábavy sme si všetci užili počas programu, ktorý si pre nich žiaci pripravili, keď sme spoločne tancovali i spievali. Keďže sme boli v DSS tesne pred Vianocami, nemohli sme vynechať ani najznámejšiu vianočnú koledu Tichá noc, svätá noc. Počas nášho spoločného spevu sa mnohým tisli slzy do očí a iba konštatovali, že aj keď existuje mnoho verzií tejto piesne, tá, ktorú sme mohli zažiť v DSS bola najkrajšia. Žiaci mali možnosť absolvovať aj obhliadku DSS. Počas nej nás úprimne rozosmiala nejedná úsmevná poznámka či reakcia klientov, aby sme potom vzápätí nahliadli do iných dverí a iba zatajili dych a so slzami na krajíčku si povedali, že aj takýto je život... Aj keď možno v niektorých prípadoch príliš krutý, ale nepochybne zmysluplný. S klientmi DSS sme sa rozlúčili milými darčekmi a prísľubom ďalšieho stretnutia v budúcnosti.
Žiaci odchádzali z tejto návštevy naplnení posolstvom, že každý by mal aspoň raz navštíviť zariadenie takéhoto typu, aby pochopil, o čom sú skutočné ľudské hodnoty. Prajeme všetkým krásne vianočné sviatky, naplnené tými pravými hodnotami.
Mgr. Jana Krasnajová FOTO
Naša vzdelávacia inštitúcia je medzinárodne certifikovaná International Education Society London (IES), a naši študenti majú možnosť získať medzinárodný certifikát IES
Čo je medzinárodný certifikát IES?
Medzinárodný certifikát IES je doklad, ktorý môže získať len absolvent certifikovanej školy a certifikovaného vzdelávacieho programu. Tento certifikát je štandardne vydávaný v angličtine a v úradnom jazyku konkrétnej krajiny. Na požiadanie je možné certifikát vydať aj v ďalších svetových jazykoch. Certifikát obsahuje identifikačné údaje držiteľa, absolvovaný vzdelávací program, názov a miesto absolvovanej školy a certifikačný stupeň obsahujúci rating absolvovanej školy. Certifikát je vytlačený na kriedovom papieri, obsahuje potrebné ochranné prvky i pečať so zlatou razbou a je vložený do lakovaného, pevného obalu.
Na čo mi bude certifikát IES?
Keď ho priložíte k vysvedčeniu alebo diplomu a ukážete zamestnávateľovi alebo niekomu na vyššom type školy, tak možno pochodíte a zoženiete prácu alebo Vás prijmú na školu. Za pokus to rozhodne stojí, pretože šanca je veľká…
Kde môžem certifikát IES použiť?
Vo svojej krajine alebo v zahraničí, v štátnej a súkromnej inštitúcii alebo firme, prípadne na prijímacích pohovoroch na vyšší typ školy.
Ako dlho certifikát platí?
Certifikát platí stále. Keď ho získate tento rok, môžete ho použiť aj za 5, 10 alebo aj viac rokov. Certifikát Vám skrátka môže preukázať dobrú službu po celý Váš produktívny život.
Ako certifikát IES vyzerá? Čo je na ňom uvedené?
Je na ňom samozrejme meno a dátum narodenia držiteľa a tiež názov školy a ukončený študijný odbor. Veľmi dôležitým údajom je rating, čo je v podstate známka, ktorú IES certifikovanej škole pridelila. Certifikát je vytlačený na kriedovom papieri, obsahuje potrebné ochranné prvky a pečať so zlatou razbou a je vložený do lakovaného, pevného obalu.
Aký je poplatok za certifikát IES?
Na to sa musíte spýtať v škole, pretože certifikát musíte objednať tam. Niekde ho výborným študentom dávajú zadarmo…
Aké sú podmienky pre získanie certifikátu?
To určuje škola. Niekde ho dávajú len najlepším študentom, niekde ho dostane každý, kto oň prejaví záujem. Ozaj to záleží len na filozofii školy. Pre IES je jedinou podmienkou štúdium úspešne absolvovať. IES nevykonáva žiadne skúšky.
Ako a kedy si môžem certifikát objednať?
Pokiaľ je Vaše škola certifikovaná, tak sa to určite včas dozviete. Certifikát sa nedá objednať priamo v IES, vždy je to zásadne prostredníctvom školy.
Certifikát dostanem iba v angličtine?
V angličtine ho dostanete automaticky a k tomu aj v úradnom jazyku. IES vydáva aj súbory certifikátov, ktoré obsahujú preklady do ďalších svetových jazykov.
Nestihol som si certifikát objednať. Čo teraz?
Musíte kontaktovať Vašu školu a o certifikát ju požiadať. Škola ho potom v IES objedná a buď ho nechá zaslať priamo na Vašu adresu alebo Vám ho pošle sama alebo si ho v škole vyzdvihnete.
Existuje zoznam držiteľov certifikátov IES on-line?
Áno, na stránke www.iescertificate.compod odkazom „Vydané certifikáty“. Pokiaľ máte medzinárodný certifikát IES, tak tu môžete napísať svoje priezvisko a určite sa nájdete. Je to dobrá vec pre zamestnávateľov, ktorí si tak môžu okamžite overiť pravdivosť certifikátu.
Spojená škola, Štefánikova 64, Bardejov je certifikovaná inštitúciou IES od roku 1999. V dvojročnom cykle IES prehodnocuje úroveň inštitúcie. V súčasnosti je rating školy BB, čo znamená – kvalitná inštitúcia na veľmi dobrej profesionálnej úrovni. Škola ponúka certifikát IES pre absolventov všetkých trojročných – účebných odborov a štvorročných – študijných odborov. Bližšie informácie Vám poskytne Ing. Slavka Bobáková.
V našej škole funguje Žiacka školská rada (ŽŠR). Je iniciatívnym a poradným školským orgánom, ktorý je tvorený jednotlivými žiakmi školy. Je to zoskupenie žiakov, ktoré sa vyjadruje k otázkam výchovy a vzdelávania. Okrem iného, realizuje aj mnohé školské i mimoškolské aktivity. Tie, ktoré zrealizovala ŽŠR v poslednom období, a to predovšetkým teraz pred Vianocami, chceli rozdávať predovšetkým lásku a pomoc. Žiaci sa preto rozhodli zorganizovať v mesiaci december zbierku pre Charitu v Bardejove. Detským šatstvom, topánkami a hračkami chceli pomôcť tým, pre ktorých takéto veci nie sú samozrejmosťou. Bolo krásne sledovať, ako k jednej veci pribúda ďalšia, ako sa v zbernej miestnosti striedajú žiaci i zamestnanci školy, aby pomohli. Veríme, že sme touto zbierkou prispeli, aby aspoň niekoľko rodín malo krajšie a pokojnejšie Vianoce. Mozaiku dobrých skutkov môžeme doplniť ešte aj o celoštátnu zbierku Hodina deťom, do ktorej sa žiaci zapojili, aby pomohli deťom Slovenska. V škole i v meste vyzbierali 192,02 €. Pred odchodom na vianočné prázdniny chcú žiaci podporiť aj zbierku Úsmev ako dar, ktorej cieľom je pomáhať deťom, ktoré žijú predovšetkým v detských domovoch. Veríme, že našimi dielikmi mozaiky sme aspoň trošku prispeli k vytvoreniu veľkej mozaiky s názvom ĽUDSKOSŤ.
ŽŠR
V deň svätého Mikuláša sa na našej škole uskutočnilo ustanovujúce valné zhromaždenie, ktorým začala svoju činnosť študentská spoločnosť s názvom GOLDEN FUTURE. Táto naša cvičná firma je zapísaná v obchodnom registri študentských spoločností, ktoré zastrešuje spoločnosť Junior Achievement, n.o., ktorej cieľom je inšpirovať a motivovať študentov k podnikaniu, k zlepšeniu zručností pre zamestnateľnosť a k zvýšeniu finančnej gramotnosti.
Firmu založili tretiaci študujúci v odbore Pracovník marketingu, ktorí motivovaní podnikateľským úspechom svojich starších spolužiakov by si radi vyskúšali podnikanie na vlastnej koži. Valné zhromaždenie, ako najvyšší orgán akciovej spoločnosti, schválilo stanovy spoločnosti, zvolilo členov predstavenstva a dozornej rady. Naši tretiaci sa tak stali zamestnancami, ktorí prítomných akcionárov oboznámili so svojim podnikateľským a finančným plánom. Do svojich aktivít zahrnuli predovšetkým organizovanie kultúrno-poznávacích zájazdov, návštevy divadelných a športových podujatí, z ktorých plánujú dosiahnuť najvyšší zisk. Pozitívom je, že si uvedomujú aj všetky podnikateľské riziká a počítajú aj s tým, že nie všetko sa musí podariť.
Teraz už je to len na ich šikovnosti pracovitosti a schopnosti zúžitkovať vedomosti z ekonomiky, marketingu či manažmentu, aby nadviazali na úspech minuloročnej cvičnej firmy. Tak držíme palce!
Ing. Ingrid Petnuchová FOTO
Obdobie, keď je Spojená škola otvorená predovšetkým pre širokú verejnosť, má už tradične označenie Dni otvorených dverí, a to nie preto, že by bola počas roka pre ostatných zatvorená, ale preto, že frekvencia otvárania jej dvier v tieto dni je podstatne častejšia ako v ostatné. Svedectvom toho boli aj tohtoročné DOD v dňoch 2. – 3. decembra 2010, počas ktorých školu navštívilo mnoho žiakov deviatych ročníkov základných škôl z Bardejova i z jeho okresu, ale aj ich rodičia a tí, ktorí chceli bližšie spoznať Spojenú školu. Mali tak možnosť presvedčiť sa, že škola je modernou a kvalitne vybavenou vzdelávacou inštitúciou, ktorá ponúka rozmanité možnosti profesijného rozvoja pod odborným vedením, ale rovnako aj v maximálnej možnej miere vytvára podmienky pre sebarealizáciu svojich žiakov. Aj ponuka DOD bola preto naozaj bohatá. Jednou z prvých zastávok na trase s označením „Spojená škola“ bolo profesionálne vybavené chemické laboratórium, v ktorom žiaci nášho najmladšieho študijného odboru biotechnológia a farmakológia zasväcovali do tajov tohto štúdia, ktovie, možno mladších spolužiakov, ktorí sa k nim pripoja od nového školského roka. Fotografické, kameramanské a grafické schopnosti žiakov študijného odboru grafik digitálnych médií mohli návštevníci obdivovať počas prehliadky Telekom štúdia. Predovšetkým dievčenská časť hostí nedokázala odolať návšteve kozmetického salóna, kde sa o nich postarali naše zručné kozmetičky, ktoré tu vykonávajú svoju prax. Nie ruky, ale ústa zase šikovnejšie pracovali študentom študijného odboru pracovník marketingu, ktorí sa predstavili ako akcionári študentskej spoločnosti Golden future, a.s., ktorá funguje takmer na nerozoznanie od skutočnej „akciovky“. O tom, že žiaci študijného odboru informačné systémy a služby majú rovnako vynikajúce podmienky pre štúdium, sa mohli hostia presvedčiť v ktorejkoľvek z piatich počítačových učební. Pozornosť prítomných zaujala aj fascinujúca prezentácia štvorročného študijného odboru životné prostredie. Žiaci trojročných učebných odborov pekár, murár, záhradník a stolár sa zase prezentovali svojimi zručnosťami, a tak návštevníci mohli ochutnať rôzne druhy pečiva a sladkostí, či odniesť si domov vianočnú atmosféru v podobe krásne voňajúcej, žiakmi vyrobenej ikebany. A bolo toho ešte omnoho viac! Moderné jazykové učebne, knižnica s rodinnou atmosférou, pre športovcov posilňovne a viacúčelové ihrisko s umelou trávou alebo prezentácia možnosti odbornej praxe v Nemecku, pričom ponuku Spojenej školy sme týmto ešte ani zďaleka nevyčerpali. Tí, ktorí nás navštívili, to mali možnosť vidieť. A tí, ktorí to nestihli, môžu tak urobiť kedykoľvek alebo počas DOD opäť o rok. Tešíme sa na Vás!
Mgr. Jana Krasnajová FOTO 1
Riaditeľstvu Spojenej školy na Štefánikovej ulici sa podarilo dopomôcť k naplneniu humánneho poslania Nadácie Orange a Centra pre filantropiu, ktoré bolo pretavené do konkrétneho činu – poskytnutia „Štipendia pre znevýhodnených 2010“ študentovi 2. ročníka odboru grafik digitálnych médií Lukášovi Lechmanovi, imobilnému žiakovi odkázanému na pohyb pomocou invalidného vozíka.
Podmienkou zapojenia sa a získania finančných prostriedkov bolo predloženie žiadosti o štipendium pomocou motivačného listu. Touto formou bolo potrebné hodnotiacu komisiu presvedčiť nielen o tom, čo náš študent chce v živote dosiahnuť, aké sú jeho plány do budúcnosti, s akými prekážkami v rámci svojho hendikepu zápasí, ale nie menej dôležité boli aj referencie od riaditeľky školy a triednej učiteľky o študijných výsledkoch žiaka, jeho schopnostiach, jeho vôli dosiahnuť vytýčený cieľ, jeho záľubách a prístupe k povinnostiam. A práve kvalita, prehľadnosť a obsah spracovania týchto dokumentov napomohli študentovi stať sa poberateľom štipendia pre znevýhodnených. Cieľom všetkých zainteresovaných bolo a je a naďalej ostane pomáhať Lukášovi integrovať sa do života, vytvárať mu priestor na rozvíjanie vedomostí, pomôcť mu meniť kvalitu života a nájsť uplatnenie v živote. Spojená škola mu v rámci svojich možností vytvára podmienky na uľahčenie štúdia a finančné prostriedky z Nadácie Orange mu umožnia uhrádzať náklady spojené so štúdiom, ako sú školské poplatky, doprava, stravovanie, nákup literatúry a učebných pomôcok.
Aj toto naplnenie programu Nadácie Orange je dôkazom, že nadácie majú opodstatnenie v rôznych oblastiach života a pomáhajú mnohým, ktorí majú snahu a chuť v živote niečo dokázať, aj za cenu prekonávania s tým spojených prekážok.
Mgr. Lenka Tulejová
17. november - Deň študentstva - sa v našej škole už tradične spája so slávnosťou imatrikulácie prvákov. Keďže spomínaný deň je zároveň aj Dňom boja za slobodu a demokraciu, a teda štátnym sviatkom, najbližší pracovný deň po tomto dni patril našim prvákom. 18. novembra 2010 v dopoludňajších hodinách za hudobného sprievodu študentskej hymny Gaudeamus igitur vstúpili žiaci študijných odborov biotechnológia a farmakológia, grafik digitálnych médií a pracovník marketingu do obradnej siene Mestského úradu v Bardejove, aby tu v prítomnosti členov mestského zastupiteľstva, vedenia školy a svojich triednych učiteľov i majstrov odborného výcviku, boli slávnostne prijatí za členov Spojenej školy. Po vznešenom úvode, príhovoroch pani poslankyne a riaditeľky školy, slávnostnom imatrikulačnom sľube a zápise do pamätnej knihy si žiaci prevzali z rúk svojich triednych učiteľom imatrikulačné listy, ktoré sa stali akousi „vstupenkou“ do krásnych štyroch študentských rokov, ktoré ich v Spojenej škole nepochybne čakajú.
Mgr. Jana Krasnajová FOTO
foto - K. Šivecová IV.G